tag.antprofitools.cz
REMS akciadeň otcov 2022 náradie

Jaká jsou rizika chybného formování?

Formování je postup, který sestává z nahrazení okolního kyslíku kolem svarové koupele ochranným plynem, jako je argon, aby se zabránilo jakékoli korozi na vysoce zahřátém povrchu. Jaká jsou však rizika pro svařovanou sestavu v případě špatného formování a jak reagují různé kovy?

ake_su_rizika_chybneho_formovania


Formování a nerezavějící ocel

Při svařování trubek a tvarovek z nerezavějící oceli je důležité chránit její tenkou chromovou vrstvu chránící kov před korozí. Nerezová ocel se skládá z několika legujících prvků, dokonce se dá říci, že jde o slitinu železa a uhlíku s chromem (více než 10,5 %). Ten je zodpovědný za tvorbu této ochranné vrstvy oxidu chromu, díky které je nerezavějící ocel odolná a téměř necitlivá na korozi.

Když se dvě součásti z nerezavějící oceli během svařování zahřívají na vysoké teploty, je důležité zajistit, aby byly formované. Bez ochranného plynu nebo v případě špatného formování se vytvoří pórovitost kořenů a kov bude vystaven riziku koroze. Zavařená část bez ochrany bude reagovat stejně jako běžná ocel a kov bude časem rezavět.

Formování a titan

Podobný problém vzniká pro titan. Titan a jeho slitiny jsou poměrně drahé, ale velmi lehké kovy. Vynikají také dlouhou životností a vynikající odolností vůči kyselinám, chloridům, soli a negativním i pozitivním teplotám. Titan má z kovů nejlepší poměr pevnosti k hmotnosti.

ake_su_rizika_chybneho_formovania


Když mluvíme o této velmi citlivé slitině, nemluvíme o pórovitosti kořenů, ale o zabarvení při špatném formování. Jakmile teplota během tavení materiálu stoupne, je třeba zajistit, aby všechny díly, které se mají svařovat, byly během celého výrobního procesu až do konečného zpracování obrobku, ať už z důvodu svařování nebo z jiných manipulačních důvodů, v ochranné atmosféře. V případě defektů bude zbarvení nejprve vypadat zlatavé. Když se zbarví do modra, už se dá kus považovat za poškozený. Někteří svářeči tvrdí, že titan se těžko svařuje, ale ve skutečnosti je tomu naopak: titan lze svařovat ještě snáze než nerezavějící ocel, pokud je formování provedena správně. Všechny slitiny titanu podléhají stejným pravidlům.

Kdy je formování plynem skutečně nutné?

Před svařováním kovů má smysl položit si otázku, zda je formování skutečně zapotřebí, protože když mluvíme o formování, mluvíme o formovacím plynu. Pokud je vaším záměrem svařovat zahradnickou lopatku, ozdobný kus nebo dokonce nárazník na auto, tento krok není nutně nutný.

Na druhé straně, je-li sestava určena pro transport potravinářských výrobků nebo tekutin pod vysokým tlakem, doporučuje se použít nerezavějící ocel a v tomto případě je formování plynem z hygienických důvodů povinné. Jedná se zejména o průmyslová odvětví s „vysokou čistotou“, jako jsou potraviny a nápoje, farmaceutický průmysl, jaderná energetika, výroba polovodičů a mnohé další. Nejběžnějším postupem svařování v těchto průmyslových odvětvích je svařování TIG (svařování wolframovou elektrodou), protože nabízí vynikající kontrolu taveniny, a proto je velmi vhodné pro přesné svařování.

Je také třeba vzít v úvahu různé tvary a rozměry obrobků. Samozřejmě svařování trubek je velmi běžnou aplikací v průmyslových potrubích, ale jinak tvarované obrobky, jako jsou plechy nebo nosníky, také vyžadují formování provedené stejným způsobem. Vezměme si příklad plechových trupů lodí, když jsou spojeny. Nejsou vyrobeny z nerezavějící oceli, ale princip je stejný. Totéž platí pro velké nádrže: nemohou být zcela naplněny argonem. V těchto specifických případech má smysl použít formovací komoru ve tvaru U, která bude umístěna v zadní části svaru. Tato komora se poté naplní plynem a tím se vytvoří formovací komora. Cílem je dokonale vyplnit zadní stranu svaru, který bude rovněž vystaven vysokým teplotám. Z ekonomických důvodů a touhy být co nejrychlejší se to bude dělat co nejomezeněji. Podívejme se na příklad 1000 litrové nádrže. Pokud musí svářeč naplnit celou nádrž plynem, bude potřebovat mnohem více než 1000 litrů plynu, aby se vyhnul jakémukoli riziku znečištění. Pro úkoly, jako je tato, je lepší použít převrácený hořák s velkou tryskou, která rozprašuje spoustu argonu, aby chránil vyhřívanou zónu.

ake_su_rizika_chybneho_formovania


Chtěli byste se dozvědět více o AXXAIR orbitálních svářečkách a řezačkách? Kontaktujte nás na tel. čísle: +420 601 222 558 nebo pište na: info@antprofitools.cz.
TAG doplnky na zváranie

ant PROFITOOLS s.r.o.

Jsme autorizovaný distributor pro výrobky AXXAIR v České republice. Kontaktujte nás pro předvedení centrátorů, úkosovaček nebo orbitální technologií. Zajistíme pro Vás technické poradenství při výběru správných parametrů pro vaše potřeby.

ant-na-facebooku Katalogu potrubárskeho náradia a orbitálnych zváračiek

tag sumár produktov
Služby pro vás:
Sledujte nás:
Kariéra u nás:

Přidejte se k nám. Neustále hledáme obchodníky a posily do administrativy

Seznam volných pozic
E-mail Facebook Instagram Linked In